06 октомври 2020

Есенен ориз с листа от пащърнак




Оризът със зелении е обичано и често приготвяно ястие в българската кухня, но май основно с пролетна суровина – коприва, киселец, лапад. Аз лично добавям и по-непопулярните живовляк, червена мъртва коприва и врабчови чревца или казано иначе – каквото открия по двора. Но съвсем спокойно това простичко и полезно ястие може да се приготви и с някои от даровете на есента. Такова богатство се оказа реколтата ни от пащърнак, който тази година посадих за първи път – повечето от корените бяха съвсем дребни (бейби пащърнак 😉), но за сметка на това листната маса беше в изобилие. И как да не му стане жал на човек да изхвърли тази прекрасна ароматна и свежа зеленина, особено когато всичко е отгледано екологично чисто! А стръковете наистина ухаят чудесно!




Тогава ми хрумна да запазя поне част от тях – щом като в употреба влизат листата на цвеклото и морковите например, защо да не се използват и тези на пащърнака? И понеже ми се сториха малко по-груби, реших, че няма да са подходящи за салата – така остана възможността да бъдат сготвени. Можеше да е с елда, булгур, киноа или нещо друго, но аз заложих на обичайното – пълнозърнест ориз…


1 ч.ч. пълнозърнест (кафяв) ориз
1 голяма връзка листа от пащърнак
1 глава лук
1 морков
10-ина стръка прясна чубрица
5-6 стръка риган
7-8 клончета мащерка
1 стръкче розмарин
10-ина листа босилек
2 ч.л. сол
(струйка зехтин)


Оризът се накисва от предния ден в студена вода. Изплаква се добре и се сварява в 2 ч.ч. вода и 1 ч.л. сол.
Лукът се нарязва на ситно и се запича в суха тенджера на среден огън, докато стане златист и замирише приятно.
Всички зелении, включително и подправките, се нарязват на ситно, морковът се настъргва на едро ренде и всичко едновременно се добавя към лука. Налива се малко водичка, посолява се леко и с периодично разбъркване зелениите се задушават 15-ина минути, докато се слегнат и омекнат приятно. Ако водата не е достатъчно, се налива още – по-добре е да се добавя на няколко пъти по малко, за да не стане много течността. Накрая се добавя свареният ориз и се разбърква добре. След като тенджерата се свали от котлона, се полива със струйка зехтин и отново се разбърква.




Ястието е с малко странен (в смисъл на непознат досега) вкус – листата от пащърнак нямат аромата на копривата или другите пролетни зелении. Но е достатъчно добро, за да бъде похапнато с апетит и голяма радост, че и зелената част на любимия пащърнак може да бъде оползотворена. Пък и тук е ролята на зелените подправки – те дават прекрасен аромат на манджицата. А ако се пропусне финалното добавяне на зехтин, тя става по-здравословна, но не и по-малко вкусна…








2 коментара:

  1. Миме,
    всяка година засяваме пащърнак, но когато за първи път имахме работа с този кореноплод започнахме да берем растението с голи ръце.Заедно с листата разбира се.След два дни получих страшен обрив и реших да отида при кожен лекар.Той веднага разбра ,че съм брала пащърнак и ми каза,че тези листа предизвикват изгаряне на кожата.Не съм сигурна дали са ядливи обаче.Трябва да проверя в билкарски книги.Но съм проверявала за изгаряне - да, изгарят кожата.Така ,че за сигурност провери и внимавай.Винаги бери растението с ръкавици, защото обривът се явява не веднага и дори няма да забележиш в началото и няма да ти хрумне от какво си го получила.
    Иначе да, ястието е много хубаво и много красиво .Поздрави и усмихната есен !

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Благодаря за предупреждението, Ели! Стресна ме доста и се поразтърсих за информация по въпроса, питах и тук-там. Стигнах до извода, че опасен е кравешкият пащърнак (той е диворастящ), листата на питомния са се консумирали и в миналото. Нямам обяснение защо при теб са предизвикали обриви, може би причината е някаква индивидуална непоносимост или алергия. Ние не сме имали дори и сянка от някакво неразположение - и при брането, и при консумирането на листата. Но всеки сам трябва да си прецени дали да ги сложи в чинията си...
      Нека и твоята есен да е усмихната и слънчева!

      Изтриване