На семената на повечето плодове и зеленчуци обикновено се гледа като на непотребна (невкусна, твърда, дразнеща стомаха, разваляща вида на ястията и т.н.) част от продукта и затова се отстраняват и изхвърлят. Но понеже е всеизвестно, че в тях се съдържат много полезни вещества, пък и изобщо не обичам да изхвърлям храна или ядливи части от продуктите, гледам да ги оставям в съответното ястие или поне (макар и понякога с цената на малки неудобства) да ги използвам по друг начин.
Затова много се въодушевих, когато научих, че от семките на тиквата може да се направи мляко. По принцип не съм почитателка на ядковите млека, просто нямам необходимост от такива, но много ми допадна този начин за оползотворяване на тиквените семки – алтернативата е беленето им една по една до припадък… А то, млякото, се прави много лесно и е чудесна база за разни шейкове (смятам, че е по-добре да се консумира сурово, т.е. да не се ползва за разни печива или топли напитки). Трудно е да се дадат точни количества на продуктите, защото в зависимост от големината на тиквата количеството (и грамажът) на семките е различно. С водата също може да се варира – млякото може да се направи по-концентрирано или по-рядко според предпочитанията. Така че е най-добре да се започне с по-малко количество вода, защото винаги може да се добави при необходимост. Пък и нали се ползва допълнително вода за промиване на пулпа в цедката (аз поне така практикувам). И все пак ето някакви приблизителни съотношения:
80 г тиквени семки (необелени)
500-600 мл вода
Семките се блендират с по-голямата част от водата. Сместа се прецежда и с останалата вода се промива съдържанието на цедката (аз прецеждам два пъти – първия път с по-едра цедка, втория – с по-ситна). И готово!
Млякото става чудесно – леко и с много приятен аромат. За него може да се ползват само самите семки, но аз смятам, че е по-добре да се употреби цялата сърцевина – тази влакнеста хлъзгава вътрешност не изглежда особено приятна за консумация, но съм чела, че е много полезна, а блендирана в млякото вече не е никакъв проблем. Дори от нея млякото придобива много нежен бледожълт цвят.
Понеже правя млякото веднага след нарязването на тиквата, семките нямат нужда от накисване. Но могат да се измият и изсушат, за да се съхранят за по-нататъшна консумация. Тогава ще е по-добре да се накиснат във вода преди блендирането.
Млякото е чудесно за консумация и само така, но може да му се добави и нещо от сорта на щипка канела или ванилия, какао или пък някакъв подсладител (фурми, мед, кленов сироп…). С негово участие стават и прекрасни коктейли като този разкошен
бананов шейк например.
Миме,
ОтговорИзтриванестрахотна идея.В момента не употребявам ядкови млека поради проблем с камък в жлъчката и стеатоза.Макар,че много обичам особено бадемово мляко.Изсуших тиквени семки от нашите тикви цигулки в градината.Ще изпробвам както млякото така и блендиране на сърцевината на тиквата.Надявам се ,че с това мляко могат да се приготвят много десерти.
Поздрави, бъдете здрави !
Ели, ще си направиш мляко от изсушените семки по-нататък (мисля, че ще трябва да се накиснат предварително във вода). Аз не съм почитателка на ядковите млека, това го правя, за да оползотворя полезните тиквени семки. Няма как да не стане и за десерти, но според мен е по-добре (както изобщо млеката от семена и ядки) да не се подлага на термична обработка.
ИзтриванеЖелая ти бързо отшумяване на здравословните неразположения!